Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muzea a expozice k letům 1938 a 1939 Jihočeský kraj

17. 4. 2020

Mgr. Martin Ivan

 

Muzea a stálé expozice k letům 1938 a 1939 v Jihočeském kraji. Přehled nemusí být úplný. Aktuální informace a otevírací dobu je vhodné zjistit na webových stránkách. 

 

Regionální muzeum v Českém Krumlově
Regionálním muzeum sídlí v budově bývalého barokního jezuitského semináře. Zřizovatelem muzea je Jihočeský kraj. Expozice věnovaná historii Českokrumlovska obsahuje i část věnovanou roku 1938 a bojům mezi ozbrojenými silami Československé republiky a sudetoněmeckými povstalci ve městě. 
30. září začali povstalci ostřelovat státní úřady a napadat vojenské ženisty u mostů v Krumlově. Po půlnoci 1. října byli pod palbou povstalců z města evakuováni čeští státní zaměstnanci a jejich rodiny za pomoci armády a Stráže obrany státu. Během ústupu padli dva vojáci. 2. října na město zaútočila jednotka pěchoty s podporou čety lehkých tanků a improvizovaného obrněného vlaku. Přes neúspěch útoku, z důvodu selhání tří záložních důstojníků pěchoty, se podařilo evakuovat zbytek českého obyvatelstva.
Informace k této události v expozici nejsou zcela přesné, jedná se však o jednu z mála civilních muzejních expozic, která se o bojích se sudetoněmeckými povstalci zmiňuje.
Adresa: Český Krumlov, Horní ulice 152.
Web: http://muzeumck.cz/

 

Muzeum Československé armády 1938 v Jindřichově Hradci
Muzeum Československé armády 1938 sídlí v areálu státního hradu a zámku v Jindřichově Hradci. Zakladateli muzea jsou manželé Svitákovi. Jednotlivé expozice seznámí zájemce s historií čs. armády v letech 1918 - 1939, výstavbou pohraničního opevnění, mobilizací armády, s rozložením jejích sil v září 1938 a s boji v pohraničí, svedenými mezi čs. ozbrojenými silami a sudetoněmeckými separatisty.
Expozice
Dobově vybavená místnost celního úřadu, která navozuje atmosféru právě skončených bojů se sudetoněmeckými povstalci v září 1938.
Průřez bunkru v měřítku 1:1 s osazenou výstrojí a výzbrojí, včetně kulometné lafety vz. 37 ze zbrojovky Brno.
Dioráma domovního civilního protileteckého krytu.
Stanoviště těžkého kulometu vz. 37 s plničkou nábojových pásů a příslušenstvím kulometu.
Dobové tábořiště vojáků.
Vybavení zkonstruované pro lehké opevnění, včetně originálních zrcátkových periskopů, uzávěrů střílen a kulometné lafety vz. 38.
Předválečná produkce kulometů ze Zbrojovky Brno.
Místo: Jindřichův Hradec, státní hrad a zámek, vchod z brány při vstupu na 1. nádvoří.
Web: http://www.bunkry-jh.cz/jhradec/jhradec.htm

 

Muzeum 20. století a pevnostní areál Slavonice
Muzeum 20. století tvoří s pevnostním areálem Slavonice jeden celek.
Muzeum 20. století
Stálá expozice zajišťování státní hranice od 30. let minulého století až do roku 1989. Obsahuje výstroj a výzbroj československé armády z uvedeného období, sbírku vybavení pro bunkry, model vybedněného a zaarmovaného bunkru vz. 37, modely, fotografie a dokumenty, dobovou kancelář úředníka stavební firmy budující opevnění a „železnou oponu“. Ukazuje také život obyvatel ve 30. letech. Prvorepublikovou kuchyni, výstavu kočárků a předměty denní potřeby tehdejších civilistů.
Pevnostní areál Slavonice
Areál je ukázkou části obranné pevnostní linie Československé republiky, budované v letech 1935 – 1938. Je tvořen 11 rekonstruovanými lehkými objekty vz. 37 (řopíky), systémem pozorovacích a palebných (střeleckých) průseků a protipěchotními a protitankovými překážkami v délce téměř 200 m. Bunkry jsou zrekonstruovány do stavu z období mobilizace v září 1938 i do stavu socialistické reaktivace v letech studené války 1949 – 1989.
Celým areálem prochází naučná stezka, která návštěvníky na 13 zastaveních seznámí se základními informacemi o výstavbě opevnění v letech 1935 – 1938 v tehdejším Československu, včetně popisu situace na Slavonicku.
Místo: Muzeum – Slavonice (okres Jindřichův Hradec), Žižkova ulice č. 4.
Pevnostní areál – po silnici ze Slavonic směr Stákov nebo Staré Město pod Landštejnem, po asi 2 km odbočit na spojnici těchto dvou silnic.  U výchozího místa naučné stezky zaparkovat.
Web: http://slavonicebunkry.eu/pevnostni-areal/ 

 

Použitá literatura a zdroje:
PLCH, Roman; PLCH, Milan: Kam za vojenskými památkami. CPres Brno, 2018
Museum.cz. Rozcestník mezi českými muzei. Internet
Kolektiv: Nejkrásnější výlety na pevnosti a opevnění. Euromedia Group a.s., 2017
LAKOSIL, Jan; DUBÁNEK, Martin: Nové putování po československém opevnění 1935-1989. Kapesní průvodce. Mladá fronta a.s., 2017
Webové stránky jednotlivých muzeí.