Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muzea a expozice k letům 1938 a 1939 Královéhradecký kraj

20. 4. 2020

Mgr. Martin Ivan

 

Muzea a stálé expozice k letům 1938 a 1939 v Královéhradeckém kraji. Přehled nemusí být úplný. Aktuální informace a otevírací dobu je vhodné zjistit na webových stránkách.

 

Dělostřelecká tvrz Hanička
Dělostřelecká tvrz Hanička je jednou z pěti stavebně dokončených, ale plně nevybavených tvrzí. Muzeum v pevnosti provozuje město Rokytnice v Orlických horách.
Většina ze šesti objektů tvrze má exteriéry upraveny do podoby z roku 1938. Interiér pevnosti byl do značné míry přestavěn v 80. letech na chráněné pracoviště ministerstva vnitra.
Expozice
Interiér dělostřelecké tvrze se základní a prodlouženou trasou
Expozice v garážích správní budovy (Vojenská technika poválečné čs. armády.)
Vstupní expozice v hale správní budovy (Zbraně používané naší armádou v roce 1938 i po 2. světové válce, malá sbírka munice a uniforem, tematicky řazené fotografie našeho předválečného opevnění, jednotek SOS v Orlických horách, předválečné čs. armády a další. V expozici se nachází řada třírozměrných předmětů, největší je pancéřová závora Ippen. Při výkladu je využíván panoramatický model tvrze Hanička v měřítku 1:350. Další modely ukazují různé typy lehkých objektů a některých objektů těžkých.)
Místo: Asi 5 km severně od Rokytnice v Orlických horách u osady Panské pole – Hanička, kde je záchytné parkoviště.
Web: http://www.hanicka.cz/

 

Běloveský pevnostní skanzen
Pevnostní skanzen je ve správě Klubu vojenské historie Náchod. Tvoří jej tři zpřístupněné pěchotní sruby, propojené naučnou stezkou, která vede k nedostavěné dělostřelecké tvrzi Dobrošov. 
Objekty a expozice
Pěchotní srub N-S 84 Voda v Náchodě-Bělovsi. Vstupní expozice skanzenu, doplněná videoprojekcí je věnovaná historii československé armády v letech 1918 až 1945 a obsahuje množství dobových zbraní, uniforem a dalších exponátů. Část expozice je věnována také jednotkám Stráže obrany státu a jejich boji s oddíly Sudetoněmeckého Freikorpsu. 
Pěchotní srub N-S 82 Březinka je srdcem skanzenu. Objekt je uveden do stavu, v jakém se nacházel na podzim v roce 1938, kdy byl trvale obsazen vojskem.
Pěchotní srub N-S 81 Lom. Muzejní expozice věnovaná opevnění a prvorepublikové armádě. Množství dobových fotografií a trojrozměrných exponátů doplňuje 13. minutový videoprogram.
Místo: Náchod – Běloves, ulice Kapitána Jaroše
Web: http://www.brezinka.cz/

 

Dělostřelecká tvrz Dobrošov 

Dělostřelecká tvrz Dobrošov je jednou z pěti stavebně nedokončených tvrzí z původně plánovaných patnácti. Pevnost Dobrošov provozuje Muzeum Náchodska, příspěvková organizace Královéhradeckého kraje.  

Expozice  

Interiér tří stavebně dokončených objektů tvrze a část podzemí 

Expozice v návštěvnickém centru 

Nachází se ve dvou místnostech s přilehlým kinosálem. V první místnosti se expozice věnuje vývoji opevnění i událostem v roce 1938, kdy se Československo muselo vzdát části pohraničí, a tím i rozestavěného systému pevností. Zajímavým exponátem je sbírka modelů vojáků a techniky československé armády období první republiky. Mezi vojáky je i model hraničního přechodu s příslušníky Stráže obrany státu. Ve vitrínách na zdi jsou historické zbraně od pravěku po 30. léta 20. století. U dvou figurín v životní velikosti ve stejnokrojích finanční stráže a ordnera Sudetoněmecké strany je informační tabule k Sudetoněmeckému povstání. Druhá místnost obsahuje kromě třírozměrných exponátů také exponáty interaktivní. Zájemci si mohou vyzkoušet, jak vypadala střelba z děla na postupující tanky, hledání min, nebo sledovat pomocí virtuální reality let netopýrů, kteří v pevnosti zimují. Na interaktivní obrazovce je možné sledovat herce v dobových uniformách, kteří představují vojáky spjaté s pevností, nebo zdejším krajem. Mezi nimi i velitele místního praporu Stráže obrany státu. V kinosále je promítán krátký film věnovaný historii tvrze Dobrošov. 

Místo: Obec Dobrošov, asi 5 km jihovýchodně od Náchoda. 

Web: http://www.muzeumnachodska.cz/dobrosov 

 

Použitá literatura a zdroje:
PLCH, Roman; PLCH, Milan: Kam za vojenskými památkami. CPres Brno, 2018
Museum.cz. Rozcestník mezi českými muzei. Internet
Kolektiv: Nejkrásnější výlety na pevnosti a opevnění. Euromedia Group a.s., 2017
LAKOSIL, Jan; DUBÁNEK, Martin: Nové putování po československém opevnění 1935-1989. Kapesní průvodce. Mladá fronta a.s., 2017
Webové stránky jednotlivých muzeí.