Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muzea a expozice k letům 1938 a 1939 Plzeňský kraj

21. 4. 2020

Mgr. Martin Ivan

 

Muzea a stálé expozice k letům 1938 a 1939 v Plzeňském kraji. Přehled nemusí být úplný. Aktuální informace a otevírací dobu je vhodné zjistit na webových stránkách. 

 

Stezka strážců hranice Kašperské Hory
Naučná stezka strážců hranice o celkové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, zaniklá obec Ždánov, hrad Kašperk, Kašperské Hory.
Tematicky je stezka zaměřena na historii ostrahy hranice v západních a jihozápadních Čechách (středověk, novověk, finanční stráž, pašování, výstavba opevnění čs. armády ve 30. letech 20. století, spuštění „železné opony“).  Na 16 informačních tabulích jsou informace o vývoji  ostrahy hranice a životě  lidí v pohraničí. Texty jsou v češtině, němčině a angličtině.
Stezka několikrát kříží nebo kopíruje linii lehkého opevnění z 30. let. Začíná na náměstí v Kašperských Horách, doporučenou alternativou je začátek na parkovišti pod hradem Kašperk.
Informační tabule k událostem druhé poloviny 30. let:
Informační tabule č. 4 (4,1 km) seznamuje s  jednotlivými typy lehkého opevnění vzor 37 (tzv. řopíky), vyskytujícími se na části úseku stezky. Tyto pevnůstky symbolizují odhodlání obrany republiky proti nacistickému Německu.
Informační tabule č. 6 (6,1 km) přibližuje vznik jednotek Stráže obrany státu (SOS). Tento bezpečnostní sbor býval i v historických studiích často opomíjen.
Informační tabule č. 7 (7,4 km) představuje schéma jednotek čs. armády, které bylo vytvořeno ve  30. letech na obranu Československa.
Informační tabule č. 9 (10,6 km) seznamuje s technickými detaily objektů lehkého opevnění, lidově zvaného „řopík“.
Informační tabule č.  10 (11,5 km) ukazuje vlastenecké odhodlání vojáků, kteří měli bránit linii opevnění. Vzniklé tzv. Desatero obsahuje pravidla obrany pevnůstek.
Informační tabule č. 11 (12 km) nastiňuje technologii výstavby linií lehkého opevnění. Dále je zde ukázáno plánování výstavby jednotlivých úseků, které se nacházejí na Kašperskohorsku.
Místo: Kašperk (okres Klatovy) a okolí
Web: https://www.kasperske-hory.info/khory/fr.asp?tab=snet&id=3654

 

Muzeum na demarkační linii Rokycany
Muzeum na demarkační linii v Rokycanech je největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Zakladatelem a provozovatelem je Nadace pozemního vojska AČR. Muzeum sídlí v bývalých kasárnách raketového pluku na Plzeňském předměstí.
Exponáty muzea se tradičně účastní Dne pozemního vojska – Bahna v Zadních Bahnech u Strašic. Jde o jedny z největších ukázek současné i historické vojenské techniky v Evropě.
Vnější expozice 
Vnější expozice tvoří více než  190 kusů druhoválečné a poválečné vojenské techniky, většinou v plně pojízdném stavu.
Naučná stezka čs. stálého opevnění a obrany „Železné opony“
Areálem muzea vede naučná stezka čs. stálého opevnění z let 1936 – 1938. Jednotlivé objekty tzv. lehkého opevnění byly převezeny z pohraničních oblastí a zakomponovány do terénu. Kromě toho byla ve vnitřní expozici také postavena přesná replika lehkého objektu vz. 37B, která je plně vybavena předválečnou výzbrojí. Do všech objektů mohou návštěvníci volně vstupovat. Od roku 2014 byla naučná stezka rozšířena o expozici novodobého opevnění budovaného v ČSR po roce 1948.
Vnitřní expozice 
Vnitřní expozice muzea s řadou multimediálních prvků, diorám a trojrozměrných exponátů mapují období let 1938 až 1945 v Československu. Jsou zde expozice výzbroje a výstroje československé prvorepublikové armády, pohraničního opevnění, jednotlivých armád podílejících se na bojích na demarkační linii, holocaustu a II. odboje na Rokycansku. Události v pohraničí v září 1938 přibližuje trojrozměrná multimediální expozice, znázorňující přepadení četnická stanice ordnery SdP, které přijíždí na pomoc pohotovostní oddíl československé armády v čele s obrněným automobilem OA vz. 30. 
Adresa: Rokycany – Plzeňské předměstí, Štáhlavská ulice
Web: https://vojenskemuzeumrokycany.cz/

 

Použitá literatura a zdroje:
PLCH, Roman; PLCH, Milan: Kam za vojenskými památkami. CPres Brno, 2018
Museum.cz. Rozcestník mezi českými muzei. Internet
Kolektiv: Nejkrásnější výlety na pevnosti a opevnění. Euromedia Group a.s., 2017
LAKOSIL, Jan; DUBÁNEK, Martin: Nové putování po československém opevnění 1935-1989. Kapesní průvodce. Mladá fronta a.s., 2017
Webové stránky jednotlivých muzeí.