Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muzea a expozice k letům 1938 a 1939 Středočeský kraj

21. 4. 2020

Mgr. Martin Ivan

 

Muzea a stálé expozice k letům 1938 a 1939 ve Středočeském kraji. Přehled nemusí být úplný. Aktuální informace a otevírací dobu je vhodné zjistit na webových stránkách. 

 

Vojenské technické muzeum Lešany
Vojenské technické muzeum Lešany je součástí Vojenského historického ústavu Praha. Nachází se mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou, v bývalých dělostřeleckých kasárnách. Rozsahem a složením svých sbírek se řadí mezi nejvýznamnější evropská vojenská muzea. Exponáty zdejší techniky a zbraní pocházejí od roku 1890 do současnosti. Sbírky jsou prezentovány v deseti halách, pod šesti přístřešky a na volném prostranství. 
V rámci jarního zahájení výstavní sezony probíhají každoročně v muzejní aréně akce s prezentací pojízdné historické techniky. Největší událostí roku bývají Tankové dny, které se konají vždy poslední sobotu na konci srpna.
Období let 1938 a 1939 je součástí expozic v halách číslo 1 a 2.
Hala č. 1: období let 1918–1938
V závěrečné části expozice návštěvník prochází kolem dobové autodílny, spojovací ústředny a řady předválečných velitelských a nákladních automobilů a motocyklů, včetně figurín ve stejnokrojích, které připomínají prostředí první republiky. 
Unikátní je především kolekce třínápravových vozidel PRAGA AV, ŠKODA 903 a TATRA 26/52. Dalším zajímavým exponátem je nákladní automobil PRAGA AN, používaný v týlových armádních jednotkách. Předválečné střední vojenské nákladní automobily reprezentuje zejména PRAGA RV, který sloužil v roce 1938 u jednotek Stráže obrany státu. 
Hala č. 2: období let 1939–1943
V první části expozice návštěvník prochází bunkrem, který symbolizuje obranná opatření Československa proti útoku ze strany Německa ve druhé polovině 30. let. Nejdůležitější částí těchto opatření byl pevnostní systém, který se budoval od roku 1935 do roku 1938, kdy československá vláda na nátlak svých spojenců přijala Mnichovskou dohodu. Bunkr je vybaven plynovými a dýmovými filtry, vyrobenými firmou CHEMA v roce 1938. Výzbroj tvoří 7,92 mm těžký kulomet ZB vz. 37. 
V této části expozice se nachází také předválečný československý tank LT vz. 35, který sloužil u Pluku útočné vozby 2 ve Vyškově. 
Adresa: Lešany u Týnce nad Sázavou 41
Web: http://www.vhu.cz/muzea/

 

Stálá expozice Vnější obrany Prahy a Vojenský skanzen Smečno
Vnější obrana Prahy (VOP), zvaná též Pražská čára,  byla linie lehkého opevnění, budovaná na obranu proti nacistickému Německu v letech 1935 - 1938.
Stálá expozice VOP
Nachází se v budově obecního úřadu Smečno. Skládá se z fotografií, plánků, map, modelů celé základní řady objektů lehkého opevnění a mnoha dalších trojrozměrných exponátů.
Vojenský skanzen ve Smečně
Zahrnuje objekt lehkého opevnění vzor 37/B2-80z (zvaný řopík). Jde o jeden z mála zachovaných objektů Pražské čáry. Většina bunkrů VOP byla během okupace nacisty zničena. Plně vybavená a vyzbrojená pevnůstka se nachází u zdi zámku ve Smečně. Do skanzenu je také přiřazen objekt vz. 36 (tzv. starší typ) ležící mezi obcemi Drnov a Mlýnek u Slaného.
Součástí skanzenu je i areál se zrekonstruovanou vojenskou technikou, používanou Československo lidovou armádou (ČSLA) a Armádou české republiky (AČR).
Místo: Smečno (okres Kladno), expozice – v centru města, skanzen – na západním okraji města za areálem zámku vpravo. 
Web: http://vojensky-skanzen-smecno.cz/

 

Použitá literatura a zdroje:
PLCH, Roman; PLCH, Milan: Kam za vojenskými památkami. CPres Brno, 2018
Museum.cz. Rozcestník mezi českými muzei. Internet
Kolektiv: Nejkrásnější výlety na pevnosti a opevnění. Euromedia Group a.s., 2017
LAKOSIL, Jan; DUBÁNEK, Martin: Nové putování po československém opevnění 1935-1989. Kapesní průvodce. Mladá fronta a.s., 2017
Webové stránky jednotlivých muzeí.