Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muzea a expozice k událostem let 1938 a 1939 v ČR

17. 4. 2020

Mgr. Martin Ivan

 

   V České republice jsou stovky nejrůznějších muzeí. Pokud v jejich historických expozicích hledáme zmínky o událostech z let 1938 a 1939, málokde je najdeme. Pokud ano, většinou jde o připomenutí událostí historicky nejvýznamnějších, to znamená Mnichovské dohody z roku 1938 a okupace z roku 1939.
   Co však výše zmíněným událostem v tehdejší Československé republice (ČSR) předcházelo, nebo během nich probíhalo, už většinou v expozicích nezjistíme. Konkrétně boje se sudetoněmeckými povstalci v roce 1938 a boje s německou armádou v Místku a maďarskou armádou na Podkarpatské Rusi v roce 1939.
   Tyto střetnutí samozřejmě historii nezměnily a nejsou tak významné jako Mnichov a okupace Německem. Jsou však velmi důležité pro národní cítění. Mezi obyvatelstvem českých zemí se totiž léta vyskytuje sice nepravdivý, ale zakořeněný názor, že se republika nikdy nebránila. Stav mnoha našich muzeí a jejich expozic tomu napomáhá.
   Příčin této situace je několik. Řada muzeí je zaměřena výhradně na místní události, tradice nebo zajímavosti. Některá muzea mají nedostatek výstavního prostoru a jejich historické expozice končí na přelomu 19. a 20. století. 
   V některých muzejních expozicích také zřejmě přetrvává trend z doby socialismu. O přijetí Mnichovské dohody se oficiálně tvrdilo, že tehdejší demokratická vláda neměla zájem ČSR bránit. Ukazovat, že armáda a ozbrojené sbory republiku bránily jak v roce 1938, tak v roce 1939, i když jen v omezené míře, bylo v rozporu s politikou vládnoucí komunistické strany.
   Naštěstí po roce 1989 se situace v muzejnictví začala v některých oblastech měnit. V muzeích jsou pořádány krátkodobé výstavy věnované finanční stráži a Stráži obrany státu. Tyto dva bezpečnostní sbory byly v minulosti záměrně opomíjeny, přestože se významnou měrou podílely na obraně ČSR.
   Vznikla také řada nových muzeí, jak soukromých, tak zřizovaných oficiálními institucemi. Existují muzea zaměřená na armádu a ozbrojené sbory ČSR, na opevnění z let 1935 – 1938 a vojenskou techniku. Z hlediska zaměření jsou jim výše zmíněná témata pochopitelně bližší. V některých expozicích těchto muzeí je proto připomínána příprava obrany proti nacistickému Německu i ozbrojená střetnutí v pohraničí ze září 1938.
   Dobrým trendem je také to, že v několika civilních muzeích bylo při budování nových expozic pamatováno i na zmínky o bojích se sudetoněmeckými povstalci. Zvláště v místech a oblastech, kde k těmto bojům došlo. Snad bude tento trend pokračovat. Naši předci si zaslouží, aby se o nich vědělo, že se nebáli republiku bránit i s nasazením vlastních životů.

 

Použitá literatura a zdroje:
PLCH, Roman; PLCH, Milan: Kam za vojenskými památkami. CPres Brno, 2018
Museum.cz. Rozcestník mezi českými muzei. Internet
Kolektiv: Nejkrásnější výlety na pevnosti a opevnění. Euromedia Group a.s., 2017
LAKOSIL, Jan; DUBÁNEK, Martin: Nové putování po československém opevnění 1935-1989. Kapesní průvodce. Mladá fronta a.s., 2017
Webové stránky jednotlivých muzeí.

 

Náhledy fotografií ze složky Muzea 1938 a 1939