Jdi na obsah Jdi na menu
 


Památník válečným veteránům v Žižkových kasárnách v Olomouci

10. 8. 2019
Mgr. Martin Ivan
 
   1. října 2018, při slavnostním nástupu ke jmenováním nového velitele Vojenské policie Olomouc, byl odhalen památník připomínající všechny padlé, včetně novodobých válečných hrdinů. 
   Památník se skládá z několika objektů, které propojují minulost s přítomností. Kolem centrální části jsou umístěné čtyři protitankové překážky, tak zvané „české ježky“. Uprostřed se nachází žulový blok s pamětní deskou. Za blokem stojí kopie prvorepublikového kovového hraničního sloupu v barvách státní vlajky se státním znakem. 
   Na žulovém bloku je umístěna mosazná deska s textem členěným do čtyř částí, z nichž každá připomíná významné období ve vojenských dějinách našeho státu:
 
„Na paměť všem, kteří v letech 1914-1918 bojovali
 za státní a národní samostatnost,
v kritických letech 1938-1939 
hájili nedotknutelnost čs. státních hranic 
a za nacistické okupace (1939-1945) 
vedli na domácí a zahraniční frontě 
zápas za obnovu československé republiky.
 
Na paměť těch, kteří od roku 1989 po boku svých spojenců,
daleko od své vlasti, hájili v zahraničních operacích
za náročných a nebezpečných podmínek
základní civilizační hodnoty a mezinárodní bezpečnost.“ 
 
   Realizace myšlenky na vytvoření pietního místa pro uctění památky válečných veteránů trvala sedm let. Na místě památníku stál původně jeden ze symbolů zrušeného Velitelství společných sil, tank T-72, který byl ale přemístěn do Přáslavic, sídla 73. tankového praporu.
   Novým památníkem tak armáda mimo jiné konečně uctila i památku obránců republiky z let 1938-1939. Stalo se tak ovšem až po vzniku památníků příslušníků finanční stráže a policie a četnictva.
   Nevýhodou památníku válečným veteránům je jeho umístění v areálu Žižkových kasáren, který je veřejnosti nepřístupný. Částečným zmírněním této situace je možnost návštěvy kasáren v rámci organizované exkurze. Také je pravda, že ostatní zmíněné památníky jsou sice veřejnosti přístupné, ale jsou umístěny na méně frekventovaných místech.
 
Použité zdroje:
Internetové stránky Ministerstva obrany
Internetové stránky Vojenského historického ústavu Praha 
 

Náhledy fotografií ze složky Památník vál. veteránům