Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lehké opevnění na Bruntálsku a Operace Bruntál

10. 8. 2014

Mgr. Martin Ivan


   Výstavba lehkého opevnění byla na Bruntálsku, sahajícímu k západní části Hrubého Jeseníku, zahájena v roce 1937. Stejně jako na sousedním Jesenicku zde byly budovány objekty lehkého opevnění vzor 37 (přezdívané řopíky). Vzhledem k většinou jen kopcovitému a tím i prostupnějšímu terénu, byly na některých stavebních úsecích plánovány i třetí sledy opevnění.

   Většinu plánovaných úseků se podařilo zcela dokončit. U nedokončených úseků bylo jen několik nevybetonovaných objektů. Jeden úsek třetího sledu nebyl vybudován z důvodu pozdního zadání stavební firmě během roku 1938. Na rozdíl od Jesenicka zde jednotlivé úseky na sebe navazovaly a vytvářely souvislou linii obrany, posílenou na dvou místech třetími sledy lehkého opevnění.

   Na Bruntálsku byla původně plánována linie těžkého opevnění se stavebními úseky Horní Benešov a Vrbno (pod Pradědem). Ženijnímu stavebnímu velitelství IV. se sídlem v Opavě se nepodařilo do roku 1938 tuto linii vybudovat. Proto vytipovali němečtí vojenští plánovači východně od Bruntálu vhodný prostor k proražení linie lehkého opevnění pomocí leteckého výsadku v týlu čs. jednotek. Plánovaná akce dostala kódové jméno Operace Bruntál.


Plán Operace Bruntál

   Přípravy na akci začaly již v roce 1937. Úkolem operace, která se měla uskutečnit začátkem října 1938, mělo být vysazení jednotek 7. letecké divize v týlu pevnostního pásma. Nečekaným napadením opevnění měli výsadkáři a letecká pěchota (dopravovaná letadly spolu s těžkými zbraněmi) podpořit frontální útok 2. Runstedtovy armády směrem na Olomouc a Brno.

   Útok měl být zahájen seskokem praporu parašutistů v prostoru u obce Košetice (dnes součást Velkých Heraltic) a západně od Horního Benešova. Část výsadkářů měla zabránit přísunu čs. jednotek a zbytek měl ve spolupráci s připravenými henleinovci zajistit přistávací plochy pro letadla dopravující leteckou pěchotu. Po přistání letecké pěchoty měla být zesílena obrana oblasti před čs. posilami z vnitrozemí a měl být zahájen útok na pevnůstky a navazující polní opevnění. Akce měla mít silnou leteckou podporu stíhacích a bombardovacích letadel.


Cvičné provedení Operace Bruntál

   Mnichovským diktátem se bojové provedení operace stalo zbytečné. Německé velení se však rozhodlo provést Operaci Bruntál z cvičných a propagačních důvodů. Cvičné provedení bylo zahájeno ráno 07.10.1938. Podle německých údajů se akce účastnilo necelých 1000 výsadkářů a asi 2000 mužů letecké pěchoty. Pozemní jednotky Wehrmachtu se operace oproti plánu nezúčastnily, protože plnily úkoly při obsazování pohraničí.

   Akci se nepodařilo provést podle původních plánů. Shoz parašutistů byl nepřesný, kontakt s henleinovci nebyl navázán včas, shoz kontejnerů se zbraněmi byl také nepřesný a ani jedna přistávací dráha nebyla hotova ve stanovenou dobu. Během operace docházelo ke zmatkům a neustále se protahovala. „Útok“ na čs. lehké opevnění začal až pozdě odpoledne pouze letectvem. Výsadkáři a letecká pěchota zaútočili až druhý den dopoledne s použitím dýmovnic a plamenometů. V tu dobu by již německé jednotky byly rozprášeny útvary čs. armády, které se nacházely poblíž místa operace.

   Podle oficiálního hodnocení německého velení by v bojových podmínkách akce skončila katastrofou. Výsadkové jednotky na základě tohoto hodnocení zlepšily svoji přípravu a spolupráci s letectvem. Budoucí akce 7. divize na západě v roce 1940 a 1941 ukázaly, že si z Operace Bruntál Němci skutečně vzali poučení. 
   
  

 

Použitá literatura a prameny:

GRYNER, Peter H.: Největší výsadkové operace v dějinách. ERIKA, s. r. o. Praha 1988
Internetové stránky opevneni.cz, ropiky.net, Wikipedie
Turistická mapa KČT č. 58 Bruntálsko, Krnovsko, Osoblažsko. 2013
Turistická mapa KČT č. 55 Hrubý Jeseník. 2013