Pomníky a pamětní desky k událostem let 1938 a 1939 Jihočeský kraj
Pomník Františka Bindera v Hojné Vodě
František Binder v září 1938 sloužil jako vojenská posila Stráže obrany státu na celnici Kaplické Chalupy. 21. září krátce po půlnoci odrazil střelbou z lehkého kulometu spolu s dalšími dvěma vojáky útok několika desítek sudetoněmeckých povstalců. 25. září došlo k dalšímu útoku, během kterého byli obránci nuceni ustoupit.
Po německé okupaci republiky se zapojil do odboje ve vojenské organizaci Obrana národa. Uprchl do Velké Británie, kde se stal členem československých jednotek RAF. Během náletu na Německo byl smrtelně raněn jako zadní střelec bombardéru při střetu s nočním stíhačem.
Místo: Hojná Voda, část obce Horní Stropnice, okres České Budějovice.
Odhalení: 27. října 2014
Provedení: Velký kámen s pamětní deskou.
Nápis:
Podplukovník letectva i. m.
FRANTIŠEK BINDER
Sergeant R.A.F.
22. října 1914, Hojná Voda
4. března 1942, East Wreatham, Norfolk, Spojené Království
československý voják,
příslušník Stráže obrany státu,
člen Obrany národa,
příslušník zahraniční československé armády
ve Francii a 311. bombardovací perutě britské R.A.F.
Pomník dozorce finanční stráže Václava Klimeše u osady Tichá
Dvoučlenná hlídka Stráže obrany státu na motocyklu, ve složení dozorce finanční stráže Václav Klimeš a vojenská posila četař Karel Boneš, byla na průzkumu během cesty do Cetvin 22. 9. 1938 přepadena skupinou německých a maďarských dezertérů. Během přestřelky Václav Klimeš padl, Karel Boneš byl raněn a zajat.
Místo: U cyklostezky v katastru osady Tichá, patřící k obci Dolní Dvořiště.
Provedení: Velký kámen s pamětní deskou.
Nápis:
Zde padl v boji s ozbrojenci německé
fašistické organizace Freikorps
dozorce finanční stráže
Václav Klimeš
*31.11.1913 +22. 9.1938
Příslušník Stráže obrany státu
Československé republiky
Čest jeho památce
Nápis na desce obsahuje několik nepřesností. Freikorps nebyla fašistická, ale nacistická organizace. (Fašismus vznikl v Itálii, nacismus v Německu.) Klimeš nepadl v boji s Freikorpsem, ale s dezertéry čs. armády. Sudetoněmecký Freikorps přepadl blízký městys Cetviny (dnes již zaniklý) a zajal místní družstvo Stráže obrany státu. Klimeš s Bonešem jeli zjistit, jaká je v Cetvinách situace, protože u jejich družstva byla slyšet z Cetvin střelba.
Budova Peršláku sloužila od roku 1922 jako služebna a kasárna (ubytovna) pro Oddělení finanční stráže (OFS) Peršlák. V roce 1938, když bylo Rakousko již po anšlusu obsazeno Německem, tvořili místní financi součást družstva Stráže obrany státu (SOS). Muži ze SOS vytvarovali z pískovce podobu tehdejší ČSR (ke které ještě patřila Podkarpatská Rus) a do obrysu hranic vyryli nápis "21/5 1938 Naše je a naše zůstane!". Téhož roku překročila hranice republiky vojska Wehrmachtu a několik německých vojáků posměšně doplnilo k textu: "BIS WIR kamenn! P. Z. ARS. 8. X. 1938", tedy „než jsme přišli my“ P. Z. ARS. 8. X. 1938 - Zkratka znamenala Artillerie Regiment - schwere, který byl součástí 2. tankové divize. Během války zde kámen zůstal jako památník "osvobození z českého područí". Situace se ale změnila a v květnu 1945 se Češi do Peršláku vrátili a na kámen dopsali „Pravda vítězí 1945". Od té doby stál kámen před kasárnami. V roce 1991 koupila kasárna nová majitelka, která je přetvořila na lesní hotel.
Místo: Nový Vojířov (okres Jindřichův Hradec), před hotelem Peršlák.
Provedení: Pískovcový kámen s reliéfem první republiky.
Nápis:
(střed – český text)
21/5 1938
Naše je a naše zůstane!
(vpravo nahoře – německý text)
BIS WIR kamen! P. Z. ARS. 8. X. 1938
(vlevo - text po válce)
9. V. 1945
PRAVDA VÍTĚZÍ
Náhledy fotografií ze složky Pomníky Jihočeský kraj