Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čs. válečný kříž 1939 pro padlého obránce ČSR na Jesenicku

15. 6. 2022

Mgr. Martin Ivan 

 

     Na facebookové skupině Finanční stráž 1918-1945 byl zveřejněn scan diplomu k udělení vyznamenání příslušníkovi finanční stráže (FS) a současně Stráže obrany státu (SOS) Stanislavu Majzlíkovi, který byl prvním padlým obráncem Československé republiky (ČSR) v září 1938 na Jesenicku. Text diplomu: 

PRESIDENT 

REPUBLIKY ČESKOSLOVENSKÉ 

UDĚLIL 

V UZNÁNÍ ZÁSLUH, KTERÉ ZÍSKAL V BOJI 

ZA OSVOBOZENÍ REPUBLIKY ČESKOSLOVENSKÉ 

Dozorce FS Stanislav M a j z l í k 

účastník národního boje za osvobození 

ČESKOSLOVENSKÝ VÁLEČNÝ KŘÍŽ 1939 

“IN MEMORIAM” 

V Praze dne 7. srpna 1947 

 

Číslo matriky: 39432 

 

   Dozorce FS a člen SOS Stanislav Majzlík z oddělení Švarcberk padl na okraji obce Nové Vilémovice v Javornickém výběžku 22. 09. 1938 krátce po půlnoci. Stalo se tak během přestřelky mezi dvoučlennou hlídkou FS a skupinou sudetoněmeckých povstalců (jednotkou Sudetoněmeckého Freikorpsu), která před tím přepadla místní oddělení FS a zajala část jeho příslušníků. Po 2. světové válce byl Stanislav Majzlík posmrtně povýšen do hodnosti respicient FS. Na místě jeho smrti stojí malý pomníček, kovová replika československého hraničního sloupu a informační tabule. Na hřbitově v Nových Vilémovicích má hrob, u kterého plánuje klub vojenské historie Javornická dělostřelecká garda umístit informační tabulku s vyobrazením diplomu k vyznamenání Stanislava Majzlíka. 

   Vyznamenání Československý válečný kříž 1939 bylo zřízeno nařízením vlády republiky Československé (v exilu) v roce 1940 a platnost byla potvrzena vyhláškou ministra vnitra v roce 1946. Podmínkou udělení bylo prokázání vynikajícího a úspěšného činu výkonného nebo velitelského, při němž vyznamenaní byli vystaveni nebezpečí života, nebo život obětovali. Vyznamenání uděloval prezident republiky, který k jeho udělení mohl zmocnit i ministra obrany nebo velitele vojska. 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Vyznamenání Stan. Majzlík