Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pamětní deska příslušníkům SOS v Tisé

7. 10. 2019
Mgr. Martin Ivan
 
   Obec Tisá se nachází v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, 20 km od krajského města Ústí nad Labem a 5 km od obce Petrovice, kde je hraniční přechod do Německa. Vesnice leží v Děčínských stěnách, známých jako Českosaské Švýcarsko.
   V září 1938 došlo v Tisé ke vpádu Sudetoněmeckého freikorpsu (SdFK) a obsazení obce povstalci. Při následnému boji byla vesnice příslušníky Stráže obrany státu (SOS) a československé armády opět osvobozena. 
 
Vpád Freikorpsu do Tisé
   Dne 22. září 1938 kolem čtvrté hodiny odpoledne několik skupin sudetoněmeckých povstalců o celkovém počtu asi 200 mužů přešlo státní hranice přes Rájec a Eiland (dnešní Ostrov). Lesy se nepozorovaně dostali až k prvním domům v  Tisé. Poté Freikorps vpadl do vesnice, zmocnil se oddělení finanční stráže, četnické stanice, pošty a zajal místní státní zaměstnance a levicové Němce.  
  Teprve kolem osmé hodiny večer se podařilo soustředit potřebné posily, které mohly proti Freikorpsu v Tisé zasáhnout. Přihlásili se dobrovolníci z okolních družstev SOS číslo 12, 13, 14 a 15, posílení vojenským asistenčním oddílem. Vojáci s  příslušníky SOS zaútočili z několika stran na Tisou. Došlo k těžkému boji. 
   Skupina příslušníků SOS od družstva č. 14 pod velením štábního strážmistra četnictva Kočárka zaútočila v západní části obce. Skupině se podařilo osvobodit několik vězněných sociálních demokratů a komunistů, které nacisté chtěli odvléct do Německa. 
   Další skupině velel štábní strážmistr Antonín Zelinger. K nejprudšímu boji jeho družstva došlo v okolí kostela sv. Anny v Tisé. Během boje výbuch granátu Zelingerovi poranil obě nohy. V nemocnici mu je museli amputovat. Velení převzal další příslušník družstva č. 15, strážmistr Jan Vondráček. Poté, co zahnali vzbouřence střílející z pošty a pronikli do budovy, osvobodili zde uvězněné poštovní zaměstnance, dva dozorce finanční stráže a tři četníky zajaté na zdejší stanici.
   Boj o Tisou trval až do jedenácté hodiny v noci. Freikorps ustoupil po nájezdu čety obrněných vozidel, která se připojila na závěr k útoku. Povstalci uprchli do lesů a ještě v noci se vrátili zpět přes hranice do Německa. Podařilo se jim odnést i své mrtvé a raněné.  Svědčily o tom na několika místech stopy krve. Z tohoto důvodu se nepodařilo zjistit, jaké ztráty utrpěli.
 
Odhalení pamětní desky příslušníkům SOS
   V pátek 28. října 2011 byla na budově bývalé četnické stanice v Tisé, domu č. p. 214 u kostela, slavnostně odhalena pamětní deska příslušníkům SOS.
   Akce se zúčastnili členové klubu policejní historie Četnická pátrací stanice Praha v dobových četnických a policejních uniformách, příslušníci Aktivních záloh Armády ČR, vedení obce, zástupci krajského vojenského velitelství a policie.
   Na pamětní desce je tento nápis: V tomto domě byla v roce 1938 umístěna četnická stanice. Zde dne 22. 9. 1938 PŘÍSLUŠNÍCI STRÁŽE OBRANY STÁTU po boji s jednotkou Freikorps obnovili v Tisé státní svrchovanost ČR. „Čest jejich památce!“
 
 
 
Použité zdroje:
BURGER, Pim: Přepadení obce Tisá. policista.cz
CHLEBNÁ, Lucie: Tisá uctí bojovníky, kteří obec ubránili před násilným připojením k Říši.
iDnes.cz, zpravodajství, Ústí nad Labem
Pamětní deska příslušníkům Stráže obrany státu. Tisá. Spolek pro vojenská pietní místa. vets.cz
VONDRÁČEK, Jan: Vpád do Tisé (1938). Historický kaleidoskop.cz 
 

Náhledy fotografií ze složky Pamětní deska SOS v Tisé