Jdi na obsah Jdi na menu
 


Propůjčení čestného názvu „Stráže obrany státu“ Velitelství Vojenské policie Olomouc

25. 2. 2015
Mgr. Martin Ivan
 
 
   Ve středu 19. 11. 2014 se v hlavním sále Ministerstva obrany uskutečnilo za přítomnosti prezidenta republiky Miloše Zemana, ministra obrany Martina Stropnického, náčelníka Generálního štábu Armády České republiky (AČR) armádního generála Petra Pavla a dalších hostů velitelské shromáždění AČR. Jeho cílem bylo objasnit priority a hlavní úkoly AČR v roce 2015 a způsob jejich plnění. 
   V závěru úvodní, veřejné části velitelského shromáždění, propůjčil prezident republiky bojové prapory Velitelství pozemních sil a Velitelství vzdušných sil. Zároveň propůjčil čestný název "Stráže obrany státu" Velitelství Vojenské policie Olomouc. Velitelské shromáždění dále pokračovalo neveřejnou částí. Hlavní účastníci úvodní části - prezident, ministr obrany a náčelník generálního štábu - poté vystoupili na společné tiskové konferenci.
  Stráž obrany státu (SOS), smíšený bezpečnostní sbor ČSR, tím získala oficiální připomínku v rámci AČR. Shodou okolností se tak stalo v souvislosti s  Olomoucí, která je jako krajské město historicky spojena se dvěma prapory SOS.
    V západní části dnešního Olomouckého kraje působil v letech 1936 – 1938 prapor SOS Šumperk. Jeho příslušníci se utkali během sudetoněmeckého povstání v září 1938 na Jesenicku a zvláště v Javornickém výběžku  s  jednotkami Sudetoněmeckého Freikorpsu. Během bojů zahynuli čtyři členové finanční stráže a řada příslušníků praporu byla zraněna.    Po přijetí mnichovské dohody a ztrátě pohraničí byl prapor přemístěn do Boskovic. Četnický pohotovostní oddíl náležející k praporu se ještě 31. 10. účastnil vítězné bitvy s  Freikorpsem o Moravskou Chrastovou.
   Na začátku října 1938 byl do oblasti Olomouc - venkov přemístěn prapor SOS Bruntál. Příslušníci  praporu  se  v  září  1938 opakovaně  střetli  se sudetoněmeckými  povstalci v Osoblažském výběžku, okolí Krnova a v Bruntále při pokusu henleinovců Bruntál ovládnout. Při těchto střetech padnul člen vojenských posil a v Liptani byli zavražděni čtyři odzbrojení členové finanční stráže společně se dvěma místními četníky. Prapor působil v okolí Olomouce až do zrušení SOS 21. 12. 1939.
 
 
 
Použité prameny:
Internetové stránky Ministerstva obrany České republiky
Přehled obvodů, velitelů, početních stavů a ztrát praporů SOS. Codyprint.cz, Internet
Stráž obrany státu. Wikipedie, Internet 
 

Náhledy fotografií ze složky Čestný název SOS