Jdi na obsah Jdi na menu
 


Symbolický hrob “zapomenutého” finance Jaroslava Karbana

22. 1. 2023

Mgr. Martin Ivan 

 

   V září 1938, během šestidenních bojů mezi Sudetoněmeckým Freikorpsem a ozbrojenými silami Československé republiky u Zighartic (nyní Vápenná), padl dozorce finanční stráže Jaroslav Karban. Nešťastnou shodou okolností byl 25. září večer na hlídce těžce zraněn dávkou z kulometu, obsluhovaného vojáky čs. armády. Během převozu do Frývaldova (nyní Jeseník) na následky zranění zemřel. Vzhledem k okolnostem jeho tragické smrti byl po osvobození “zapomenut” a na rozdíl od dalších tří financů padlých v Javornickém výběžku neměl ani pomník. 

   Jaroslav Karban byl pohřben na hřbitově v dnešní Husově ulici v Jeseníku. Označení hrobu časem zaniklo, evidence z předválečné doby se zcela nedochovala. Hrob se nepodařilo vedoucímu Střediska pohřebnictví dohledat. Desítky let tak nebyla na “zapomenutého” finance na Jesenicku žádná připomínka.  

   To se však naštěstí změnilo. Okolnosti smrti Jaroslava Karbana jsou popsány na informační tabuli ve Vápenné, věnované Stráži obrany státu a bojům se Sudetoněmeckým Freikorpsem v okolí obce. Přestože jeho hrob se nepodařilo najít, má alespoň hrob symbolický. Na jednom z opuštěných, neoznačených hrobových míst vztyčil v roce 2022 vlastenec, který si přeje zůstat v anonymitě, dřevěný kříž. Je na něm umístěna cedulka s nápisem: Jaroslav Karban, svobodný financ, s daty narození a úmrtí. Nad cedulkou je fotografie Jaroslava Karbana v uniformě finanční stráže. 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Symbolický hrob Karban