Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sudetoněmecké povstání v dobových fotografiích 2. část

17. 10. 2023

Mgr. Martin Ivan 

 

   17. září 1938 Adolf Hitler schválil návrh K. H. Franka na vytvoření polovojenské organizace pod názvem Sudetoněmecký sbor dobrovolníků (Sudetendeutsche Freikorps-SdFK). Tento den byl během 2. světové války označen československou exilovou vládou v Londýně jako počátek válečného stavu mezi ČSR a nacistickým Německem. Velitel Freikorpsu Henlein a jeho zástupce Frank měli k dispozici postupně až 30 000 mužů, vyzbrojených z důvodu utajení zbraněmi rakouské výroby. Tato malá armáda, cvičená a podporovaná nacistickými ozbrojenými organizacemi SA a SS, rozpoutala v pohraničí českých zemí skutečnou válku. 

   Přestože byl SdFK po válce označen za teroristickou organizaci, většina jeho akcí měla vojenský charakter. Nejčastěji šlo o přepady celních úřadů a polních stráží SOS na hranicích. Dokázal však také s pomocí civilního obyvatelstva ovládnout řadu hraničních výběžků ČSR, některé nastálo. Protože SOS nestačila vzdorovat početně silnějším jednotkám Freikorpsu, proti povstalcům zasahovala i československá armáda. Většinou šlo o vyčleněné pohotovostní čety a oddíly s obrněnou technikou, v některých případech celé vojenské jednotky. Ačkoli armáda nenasadila dělostřelectvo, nejméně dvakrát byly použity i děla improvizovaných obrněných vlaků. 

   Vojenské akce byly omezeny po vyhlášení mobilizace 23. září, kdy se musely pravidelné armádní jednotky stáhnout na pozice, určené mobilizačními rozkazy. K celkovému utlumení bojů došlo až přijetím mnichovského diktátu, kterým nacisté dosáhli svých cílů. 

 

Druhá fáze Sudetoněmeckého povstání (stručný komentář k fotografiím)  

 

Poté, co bezpečnostní sbory ČSR s pomocí armády potlačily v západních Čechách henleinovský puč, uprchlo vedení SdP a mnoho henleinovců do nacistického Německa. 

 

17. září 1938 schválil vůdce německých nacistů Adolf Hitler vznik Sudetoněmeckého Freikorpsu (SdFK). Nacisté sudetské Němce uprchlé z ČSR vyzbrojili a začali cvičit. 

 

SdFK začal útočit na celní úřady a polní stráže SOS na hranicích. 20. září byla napadena a dobyta celnice Pomezní Boudy v Krkonoších, při jejíž obraně padl četník Eduard Šiman. 

 

V noci z 20. na 21. září byl Freikorpsem napaden celní úřad Kaplické Chalupy. Útok odrazil svobodník vojenských posil František Binder lehkým kulometem s dalšími dvěma vojáky. 

 

21. září brzy ráno byl přepaden celní úřad Habartice v Broumovském výběžku. SdFK provedl na budovu celkem čtyři útoky. Obránci všechny úspěšně odrazili. 

 

21. září bylo přepadeno oddělení FS Nová Ves v Orlických horách. Freikorps na budovu zaútočil střelbou a ručními granáty. Útočníci byli zahnáni, jeden z obránců přišel o oko.  

 

21. září povstalci ovládli Ašský výběžek, vyhlásili v něm Svobodný stát Aš a začali budovat obranu na tak zvané Zajišťovací linii. Pomáhaly jim malé jednotky SA a SS z Německa. 

 

22. září bylo pro SOS hájící hranici republiky černým čtvrtkem. Freikorps podnikl ofenzivu především v hraničních výběžcích, ve kterých většinou nebyly vojenské posádky. 

 

SdFK využíval toho, že SOS měla zákaz střelby proti hranicím a s pomocí civilního obyvatelstva obkličoval a zajímal jednotlivá družstva Stráže a české státní zaměstnance. 

 

Šluknovský, Osoblažský a většina Javornického výběžku byly obsazeny povstalci. Broumovský, Frýdlantský a Sudický výběžek se podařilo udržet. 

 

Během dne padla řada příslušníků SOS. Například při ústupu družstva SOS z Varnsdorfu na Šluknovsku byli zastřeleni dozorce FS Václav Kozel a respicient FS Jan Teichman.  

 

Při přepadení celního úřadu a města Vejprty na Chomutovsku kolem poledne byl zastřelen dozorce FS Josef Kloub. Družstvu SOS z celního úřadu se podařilo uniknout. 

 

O celní úřad Hnanice na Znojemsku byla svedena menší bitva. Obránci z poškozené budovy ustoupili. Při protiútoku byl zastřelen styčný důstojník armády, poručík Otmar Chlup. 

 

V noci na 23. září byl přepaden celní úřad Bartošovice v Orlických horách. Obránci před přesilou ustoupili. S pomocí vojáků z linie opevnění dobyli úřad zpět. Budova však vyhořela.  

 

23. září ráno SdFK přepadl celní úřad Božanov v Broumovském výběžku. S pomocí hlídek, které se k budově vrátily z terénu, byl úřad uhájen se ztrátami dvou raněných. 

 

23. září SOS s podporou armády dobyla zpět většinu Šluknovského výběžku. Probíhaly také přestřelky u okraje Ašského výběžku, na povstalecké Zajišťovací linii. 

 

23. září 1938 v noci byla vyhlášena mobilizace. Vojenské jednotky se musely ze Šluknovska stáhnout na místa určená mobilizačními rozkazy. Freikorps poté výběžek znovu ovládl. 

 

26. září na Zajišťovací linii u Ašského výběžku dorazily dvě roty dispozičních oddílů SS z Německa. Z důvodu utajení byly vydávány za uniformovaný Freikorps. 

 

26. září armáda provedla výpad do Krásné Lípy na Šluknovsku. Tři čety pěchoty s obrněnou technikou pronikly do města a odvezly z nemocnice raněné čs. vojáky. 

 

27. září ráno povstalci přepadli Broumov u Mariánských Lázní. Budovy celního úřadu u hranice i finanční stráže v obci se podařilo uhájit. Padl respicient FS Josef Mynář. 

 

27. září v lesích u Jindřichova Hradce došlo k útoku sudetoněmeckých dezertérů z čs. armády na hlídku dragounského pluku. Celkem 7 dezertérů bylo zastřeleno.

 

SOS bojovala i v jižních Čechách. Příslušníci praporu SOS České Budějovice svedli řadu těžkých bojů například o městys Cetviny, celní úřad Studánky a město Vyšší Brod. 

 

30. září SOS s pomocí cyklistické roty a improvizovaného obrněného vlaku dobyla zpět Vyšší Brod v jižních Čechách, obsazený SdFK. Při boji padl vojín v záloze Antonín Mejzlík.  

 

30. září 1938 vláda ČSR pod tlakem spojenců přijala Mnichovskou dohodu. Bojové akce Freikorpsu byly ukončeny Henleinovým rozkazem. Nebyl to však konec bojů s henleinovci.  

 

 

Náhledy fotografií ze složky Sudetoněm. povstání 2.